Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 19

Θέμα: Test ride στο F800S

  1. #1
    Πού είναι τα κλειδιά μου; Το avatar του/της booZe
    Εγγραφή
    23/07/2003
    Μηνύματα
    118
    By the way, έκανα ένα test ride το F800S. Το μηχανάκι είναι πολύ καλό (τουλάχιστον έτσι μου φάνηκε) και όμορφο στα δικά μου μάτια. Ομαλός κινητήρας σε λειτουργία και δύναμη, πολύ σταθερό και πολύ καλά φρένα. Αυτά βέβαια για τα δικά μου μέτρα (εννοώ ότι δεν το πίεσα πολύ), τα οποία υποθέτω ότι είναι πολύ κάτω του μέσου όρου λόγω απειρίας.

  2. #2
    Πού είναι τα κλειδιά μου; Το avatar του/της booZe
    Εγγραφή
    23/07/2003
    Μηνύματα
    118
    Για να υπάρχει και άλλη μια εικόνα της βαυαρής.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	vis_spt_f800s_02.jpg 
Προβολές:	948 
Μέγεθος:	31,7 KB 
ID:	51840

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Xlitos
    Εγγραφή
    14/07/2003
    Μηνύματα
    900
    Αρχικά δημιουργήθηκε από booZe
    By the way, έκανα ένα test ride το F800S. Το μηχανάκι είναι πολύ καλό (τουλάχιστον έτσι μου φάνηκε) και όμορφο στα δικά μου μάτια. Ομαλός κινητήρας σε λειτουργία και δύναμη, πολύ σταθερό και πολύ καλά φρένα. Αυτά βέβαια για τα δικά μου μέτρα (εννοώ ότι δεν το πίεσα πολύ), τα οποία υποθέτω ότι είναι πολύ κάτω του μέσου όρου λόγω απειρίας.
    οδηγώντας το σου δώθηκε η εντύπωση ότι πρόκειται για σπορ κατασκευη?Ρωτάω γιατί προσωπικα κουφάθηκα όταν μου είπαν στο τεστ ride ότι είναι κατηγορίας σπορ και ότι έτσι το πλασάρει η BMW!

  4. #4
    ένας μικρός διαχωρισμός γιατί είχαμε ξεφύγει λίγο.



    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  5. #5
    Πού είναι τα κλειδιά μου; Το avatar του/της booZe
    Εγγραφή
    23/07/2003
    Μηνύματα
    118
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Xlitos
    οδηγώντας το σου δώθηκε η εντύπωση ότι πρόκειται για σπορ κατασκευη?Ρωτάω γιατί προσωπικα κουφάθηκα όταν μου είπαν στο τεστ ride ότι είναι κατηγορίας σπορ και ότι έτσι το πλασάρει η BMW!
    Χμμ, μου βάζεις δύσκολα. Η εμπειρία μου από μηχανές είναι μικρότερη από 2 μήνες σε μια Pegaso Strada με την οποία αν δεν μπορώ πραγματικά να συγκρίνω την F800S (μήλα != πορτοκάλια). Με το δικό μου μάτι, η θέση οδήγησης (γωνίες τιμονιού, σέλας, μασπιέ) είναι πολύ διαφορετική (πιο σκυφτή / σπορ) και σίγουρα ο τρόπος με τον οποίο έστριβε η F800S ήταν... διαφορετικός. Στο μισάωρο του test ride έφαγα το τουλάχιστον το πρώτο 20λεπτο για να βρω πώς πρέπει να κάθομαι, πόση πίεση να βάζω στους καρπούς μου, πού είναι τα χειριστήρια, πόσο πρέπει να πατήσω το φρένο κτλ κτλ Εμένα μου φάνηκε σπορ πάντως!!

    Ο κινητήρας της (άστρωτος) ήταν πολύ πιο ομαλός στη λειτουργία του από τον μονοκύλινδρο του Strada, με δύναμη που δεν είχε ξεσπασματα (μέχρι τις 5000-5500 που μπορούσα να ανοίξω --κόκκινα στις 8.500). Τα φρένα δεν τα πίεσα πολύ, αλλά μου ενέπνεαν πολλή σιγουριά με τις 4-πίστονες μπροστά σε 2-3 φρεναρίσματα από τα 120 km/h (σιγά τη δοκιμασία βέβαια, αφού έχουν φτιαχτεί για να φρενάρουν από τα 200 km/h). Είχαν και ABS αλλά δεν το "δοκίμασα".

    Είχα και το εξής απρόοπτο όμως, στο κατέβασμα 6ης σε 5η με περίπου 90 km/h μου έσβησε (ή μήπως εγώ έσβησα) ο κινητήρας και βρέθηκα στη μεσαία λωρίδα της Βουλιαγμένης με μπλοκαρισμένο τον πίσω τροχό να κάνω κωλιές. 1η σκέψη να ψάξω τη μίζα (στο δεξί γκριπ είχε 3-4 κουμπιά και είχα χάσει τη μπάλα εν κινήσει), 2η σκέψη να ετοιμαστώ να φάω τα μούτρα κοιτάζοντας αν έρχεται κανείς από πίσω στις διπλανές λωρίδες και 3η και σωτήρια απλά να πατήσω τον συμπλέκτη. Καλά που δεν έχει σερβόφρενα όπως οι μεγάλες BMW, οπότε φρέναρα και πήγα δεξιά μέχρι να κατεβάσω τους παλμούς από 150 bpm και να βρω τη μίζα. Μάλλον εγώ αγχώθηκα παραπάνω παρά η μηχανή...

  6. #6
    Ανήσυχο Μέλος...
    Εγγραφή
    10/01/2003
    Μηνύματα
    608
    φιλε που εκανες το test ride να παμε να κλεισουμε και μεις ενα? για ποση ωρα στο εδωσαν?
    "Whatever you do, don't forget to RECYCLE! Ride your bike again & again!"

  7. #7
    Πού είναι τα κλειδιά μου; Το avatar του/της booZe
    Εγγραφή
    23/07/2003
    Μηνύματα
    118
    Αρχικά δημιουργήθηκε από n1k3man
    φιλε που εκανες το test ride να παμε να κλεισουμε και μεις ενα? για ποση ωρα στο εδωσαν?
    BMW Βαγιανέλης, περίπου μισή ώρα διαρκεί το test ride σύμφωνα με αυτά που συζητήσαμε στην αρχή. Εγώ το γύρισα στα 35 λεπτά πάντως γιατί έκανα λάθος στροφή σε ένα φανάρι και έπρεπε να κάνω κύκλο..

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Xlitos
    Εγγραφή
    14/07/2003
    Μηνύματα
    900
    Αρχικά δημιουργήθηκε από booZe


    Ο κινητήρας της (άστρωτος) ήταν πολύ πιο ομαλός στη λειτουργία του από τον μονοκύλινδρο του Strada, με δύναμη που δεν είχε ξεσπασματα (μέχρι τις 5000-5500 που μπορούσα να ανοίξω --κόκκινα στις 8.500).
    καλά και στα κόκκινα να το πήγαινες δεεε...αν και επιταχύνει αβίαστα μέχρι εκεί..Όχι ξέσπασμα,ένα κάτι,ένα σμπρώξιμο ρε αδερφέ μπας και καταλάβεις ότι οδηγείς μοτο 85 ίππων...τίποτα.Νόμιζεις ότι η μοτο είναι 60 άλογα.

  9. #9
    Παντως το μηχανακι ειναι πανεμορφο και σε πολυ καλη τιμη.
    Αν ειναι ετσι οντως με τον κινητηρα, δηλαδη να τον εχουν κανει να δειχνει ψοφιος, τοτε πολυ κριμα

  10. #10
    Αρχικά δημιουργήθηκε από booZe


    Είχα και το εξής απρόοπτο όμως, στο κατέβασμα 6ης σε 5η με περίπου 90 km/h μου έσβησε (ή μήπως εγώ έσβησα) ο κινητήρας και βρέθηκα στη μεσαία λωρίδα της Βουλιαγμένης με μπλοκαρισμένο τον πίσω τροχό να κάνω κωλιές. 1η σκέψη να ψάξω τη μίζα (στο δεξί γκριπ είχε 3-4 κουμπιά και είχα χάσει τη μπάλα εν κινήσει), 2η σκέψη να ετοιμαστώ να φάω τα μούτρα κοιτάζοντας αν έρχεται κανείς από πίσω στις διπλανές λωρίδες και 3η και σωτήρια απλά να πατήσω τον συμπλέκτη. Καλά που δεν έχει σερβόφρενα όπως οι μεγάλες BMW, οπότε φρέναρα και πήγα δεξιά μέχρι να κατεβάσω τους παλμούς από 150 bpm και να βρω τη μίζα. Μάλλον εγώ αγχώθηκα παραπάνω παρά η μηχανή...
    Πως εγινε αυτο?
    Και να σβησει ο κινητηρας, με το που αφηνεις το συμπλεκτη, γυρναει ο τροχος και ξαναπερνει μπροστα.
    Πως εγινε και μπλοκαρισε?
    Μηπως εχει προβλημα το κιβωτιο?

  11. #11
    Πού είναι τα κλειδιά μου; Το avatar του/της booZe
    Εγγραφή
    23/07/2003
    Μηνύματα
    118
    Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
    Πως εγινε αυτο?
    Και να σβησει ο κινητηρας, με το που αφηνεις το συμπλεκτη, γυρναει ο τροχος και ξαναπερνει μπροστα.
    Πως εγινε και μπλοκαρισε?
    Μηπως εχει προβλημα το κιβωτιο?
    Έλα ντε αυτό τους ρώτησα και όταν γύρισα, με το που άφησα τον συμπλέκτη μπλόκαρε, στην οθόνη που έχει και την ένδειξη της σχέσης, έδειχνε 5 (επομένως υποθέτω ότι είχε κουμπώσει η 5η). Μου είχαν πει οτι το κιβώτιο ήταν λίγο σκληρό επειδή είναι άστρωτη -το οποίο κυρίως στα κατεβάσματα καταλάβαινες. Έχεις δίκιο, μάλλον κάτι θα μπλόκαρε στη μετάδοση, αλλά δεν δοκίμασα να ξαναφήσω τον συμπλέκτη μέχρι που σταμάτησα γιατι τα είχα δει όλα εκείνη τη στιγμή.

    Κι εγώ από τον κινητήρα θα περίμενα πιο ζωηρή αίσθηση, αλλά όταν κοίταζα το κοντέρ έβλεπα ότι μάζευε εύκολα χιλιόμετρα.

    Θα 'θέλα πάντως ν'ακούσω τις εντυπώσεις κάποιου πιο έμπειρου για τη μηχανή. Τσιμπήστε την για ένα test ride!

  12. #12
    Λογω του fairing μπορει να μην σου εδεινε την αισθηση οτι τρεχεις πολυ
    Το ιδιο ειχα παθει και εγω με το Ζ750s.

    Οσο για το αλλο με το κιβωτιο, παλι καλα που δεν επαθες τιποτα

  13. #13
    Χάι γκάις & γκάισες

    Μόλις γύρισα κι εγώ από τεστ ρίδε στο st (με το φέριγκ) απο τη motogenesis - Μιχαλακοπούλου

    Δυστυχώς, μόλις κατέβηκα ζήτησα συγγνώμη απ' το canyonάκι μου που του έχω σούρει ουκ ολίγα μόνο και μόνο επειδή το έχω βαρεθεί.

    Αλλα περίμενα άλλα βρήκα.

    Αμα αυτό έχει 80+ άλογα εγώ είμαι ο Χριστόδουλος.

    Καλά φρένα, ελαφρύ, εύκολο, καλό στον αέρα αλλά...

    Δεν αρπάζει, δεν πάει ρε παιδί μου πως το λένε.

    Θόρυβοι πολλοί και ενοχλητικοί.
    Κι αν πεις οτι το τσκλάγκ απ'το λεβιέ οφείλεται ατο οτι είναι άστρωτο, ο θόρυβος γενικά όσο δουλεύει είναι ενόχλητικός.
    Λόγω ιμάντα περίμενα λιγώτερη φασαρία κι όχι αυτο το θόρυβο που καλύπτει τον καλό ήχο της εξάτμισης.

    Τα πλαστικά με φαίνονται άθλια και καταψεύτικα.

    Τα όργανα (στροφόμετρα κλπ) δε με άρεσαν ντιπ (υποκειμενικό αυτό καθαρά).

    Η θέση οδήγησης καλή άμα τη συνηθίσεις και βρείς που να βάλεις τα πόδια.

    Βέβαια άμα δεν το ανοίξεις λίγο (550 χλμ είχε και δεν το πήγα πάνω από 4500 στρ) δε βλέπεις πολλά αλλά όπως είπε κι ο xlitos νομίζω, σε φαίνεται οτι δεν έχει και πολλά να δώσει.

    Αυτά.

    νεξτ τεστ: tiger & daytona την Παρασκευή.
    πιρικικλώστιτς

  14. #14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από lamogio
    Χάι γκάις & γκάισες

    Μόλις γύρισα κι εγώ από τεστ ρίδε στο st (με το φέριγκ) απο τη motogenesis - Μιχαλακοπούλου

    Δυστυχώς, μόλις κατέβηκα ζήτησα συγγνώμη απ' το canyonάκι μου που του έχω σούρει ουκ ολίγα μόνο και μόνο επειδή το έχω βαρεθεί.

    Αλλα περίμενα άλλα βρήκα.

    Αμα αυτό έχει 80+ άλογα εγώ είμαι ο Χριστόδουλος.

    Καλά φρένα, ελαφρύ, εύκολο, καλό στον αέρα αλλά...

    Δεν αρπάζει, δεν πάει ρε παιδί μου πως το λένε.

    Θόρυβοι πολλοί και ενοχλητικοί.
    Κι αν πεις οτι το τσκλάγκ απ'το λεβιέ οφείλεται ατο οτι είναι άστρωτο, ο θόρυβος γενικά όσο δουλεύει είναι ενόχλητικός.
    Λόγω ιμάντα περίμενα λιγώτερη φασαρία κι όχι αυτο το θόρυβο που καλύπτει τον καλό ήχο της εξάτμισης.

    Τα πλαστικά με φαίνονται άθλια και καταψεύτικα.

    Τα όργανα (στροφόμετρα κλπ) δε με άρεσαν ντιπ (υποκειμενικό αυτό καθαρά).

    Η θέση οδήγησης καλή άμα τη συνηθίσεις και βρείς που να βάλεις τα πόδια.

    Βέβαια άμα δεν το ανοίξεις λίγο (550 χλμ είχε και δεν το πήγα πάνω από 4500 στρ) δε βλέπεις πολλά αλλά όπως είπε κι ο xlitos νομίζω, σε φαίνεται οτι δεν έχει και πολλά να δώσει.

    Αυτά.

    νεξτ τεστ: tiger & daytona την Παρασκευή.
    Ε με 550 χιλιομετρα και ειδικα αν δεν ανεβασες πανω απο 4500στρ τι περιμενεις να δεις?
    Δεν ειναι μονοκυλινδρο!!!

    Αν και πιστευω οτι οπως οδηγησες δεν μπορεις να καταλαβεις τις επιδοσεις, ενα μοτερ μπορει να ειναι ρυθμισμενο ετσι ωστε να νομιζεις οτι δεν παει, ενω παει!

  15. #15
    Κληρονομικό χάρισμα Το avatar του/της dukeandthecity
    Εγγραφή
    27/09/2004
    Μηνύματα
    1.085
    F800 ST απο τον τρικαλιώτη Χρωμα μπλέ.

    test ride για μιση ωρα. Κατασταση δρόμου ---βρεγμένο κατα τόπους και στεγνο(πλυμενο απο την βροχή).

    Η μοτο ειχε 1800 χλμ πανω της γεμάτη βενζίνη και με όλα τα καλούδια που βαζει η bmw.

    Ξεκίνησα χαλαρα στον περιφερειακό μεχρι το μοτερ της να ανεβασει θερμοκρασία. Σαν πρώτη αισθηση η μοτοσικλετα ειναι φιλόξενη. Δεν δυσκολεύτηκα να την συνηθίσω παρολο που καμια σχέση με το δούκα. Πολυ γλυκος ηχος στην εξατμιση.
    Ωραιο και το στροφόμετρο και το ψηφιακό καντράν. Το ταχύμετρο θα το ήθελα μεγαλυτερο. Η κατανάλωση με στρωτή οδήγηση δεν ξεπέρασε τα 5 λιτρα στα 100 χλμ. Καλη συμπεριφορά στο δρομο και καλη προστασια απο τον αερα στα 150 χλμ/ωρα. Αν και λιγο σκληρη η πισω αναρτηση δεν ειναι προβλημα στις μικρο ανωμαλίες του δρόμου.

    Εξοδος απο τον περιφερειακό και βολτα μεσα στην πολη-κινηση. Ειναι ευκολη στις αλλαγες κατεύθυνσης αλλα οχι για σφήνες (ειδικά αμα δεν ειναι δικη σου). Πολυ καλα φρένα. Γυρισμός προς τα πίσω απο παραλιακή φανάρι-φανάρι. Μπορεί και να ειμαι κουλαδι αλλα η μοτο ουτε μπαντες έκανε ουτε ο μπροστα τροχος έχασε επαφη με το εδαφος. Τη συμπλεκταρισματα στις μεσαίες και στις υψηλές αυτο ηταν μουλάρι. Οι μονες μπαντες που ενιωσα ηταν πανω στις διαβασεις των πεζών που ηταν βρεγμενες. Πολυ καλα φρένα. Στις 9500 στροφες η καταναλωση ηταν 9,5 λιτρα στα 100 χλμ. Τελος στρωτή οδήγηση και λιγο στροφή σε κομματι με καλη ασφαλτο. Η μοτοσικλέτα στριβει και της αρεσει να στρίβει. Πολυ καλα φρένα.
    Τελευταιες ευθειες πλακωμα αλλα το μουλαρι εκει. Πολυ καλα φρένα. Για τα φαράγγια των ελληνικών δρομων η καρδια μου πονούσε οταν το μηχανημα τον 11.000 ευρώ κοπανούσε.

    Οταν το εδωσα πισω η πινακιδα και η σχαρα δεν ειχαν πιτσιλιά απο νερα. Το παντελονι επισης στεγνό αλλα θελει μποτες. Μπορει να μην ητο παιχνιδιάρα αλλα το γκαζι δεν ηταν λίγο. Απλα εχει μια ικανότητα να το βγάζει ομαλοτατα πανω στην ασφαλτο. Για τα φρενα σας ειπα οτι ηταν πολυ καλα ?
    Απ΄τους δυο μας ποταμούς
    θα γευτεί μια νύχτα η έρημος καρπούς.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. CBF-600S test ride
    από anixneyths στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 31/08/2005, 00:43
  2. Test Ride Triumth
    από GTZ750 στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 04/04/2005, 11:13
  3. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 19/12/2004, 21:17
  4. Απαντήσεις: 99
    Τελευταίο μήνυμα: 18/03/2004, 20:41

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF